Українська правда

ДСЮШ

Сходження до бункера Полковника Грома (фото)

На схилі гори Березовачка , що поблизу с.Максимець Надвірнянського району, на висоті 1350 м розміщений  бункер, де у 1954-му прийняв свій останній бій і смерть легендарний полковника УПА Миколи Твердохліба (псевдо «Грім»). В 2013 році бункер було відновлено як історичну пам’ятку. Кожного року до бункеру здійснюють сходження учні, молодь, ветерани ОУН-УПА, небайдужі краяни та жителі з різних областей України.

Так, цього року 14 жовтня, в свято Покрови Пресвятої Богородиці, День захисника України, День Українського козацтва та День створення Української Повстанської Армії, в.о. міського голови Тарас Пекарський, депутати Надвірнянської міської ради та учасники АТО здійснили сходження до бункера Полковника Грома, щоб вшанувати пам’ять нескорених борців – героїв України, які присвятили своє життя служінню українській нації, хто боронив Україну до останнього подиху.

Історична довідка:

Постать полковника Грома (псевдо Миколи Твердохліба) — щирого українського патріота і талановитого військовика, була знаковою для національно-визвольного руху в 50-ті роки — найтяжчий «криївковий» період його існування, коли розтерзані непосильним відкритим протистоянням одній з найбільших армій світу загони УПА вдалися до під­пільної боротьби. Його життєвий шлях є взірцем для підростаючого покоління. Все своє життя до останнього подиху присвятив справі боротьби за волю України. Виховання у родині на національних традиціях, далі – Пласт і ОУН, 1930-ті роки – служба у польській армії, офіцерський вишкіл у старшинській школі, організованому військовою рефентурою ОУН.

За словами Михайла Зеленчука, котрий зимував з Громом в одному бункері, Микола Твердохліб був дотепним, товариським, але коли йшлося про бойове навчання, військову честь і національну гідність, ставав зосередженим, вимогливим, але завжди справедливим.

В 1953 році після переходу «Грома» та його штабу до Надвірнянщини, було вирішено збудувати криївку на схилі гори Березовачка. В ту довгу і холодну зиму 1953-54 років в бункері зимували, крім Миколи Твердохліба та його дружини Ольги, Анна Попович, Лука Гринішак, Ярослав Обрубанський і Михайло Зеленчук. Вціліли лише двоє. Решта впали смертю героїв. Бій розгорівся на світанку 17 травня і тривав до вечора. Коли були знищені всі архіви, останні набої були призначені для полковника «Грома» та його дружини, щоб не потрапити живими до рук ворога. Ціна втрати талановитого воєначальника для повстанського руху була незмірно велика і безповоротна. Його загибель символізувала кінець національно-визвольних змагань, які тривали з 1942 по 1954-55 роки.

Ось так завершилася доля одного з найвідоміших провідників УПА, вірного сина України Миколи Твердохліба, полковника «Грома». Саме завдяки таким людям ми завдячуємо своєю свободою. Саме від них нам передалася незнищенна жага до життя та любов до вічної та невмирущої України.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Керамбуд

Останні коментарі

Фіртка

Липень 2020
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2