Українська правда

Михайло Андрійович "цвірінькає" про привязь та фрезу...

Із десять років тому ДП "Івано-Франківський облавтодор" було на піку своєї слави. Його представників радо вітали в кожному населеному пункті Прикарпаття. Нині ситуація кардинально інша. В області уражено вибоїнами 70 відсотків доріг державного значення і 80 місцевого. Усе частіше в селах і містах перекривають рух автомобільного транспорту. Жахливий стан дорожного покриття змушує мешканців вдаватися до крайніх акцій громадянської непокори. Однак влада кволо реагує на них.
Здебільшого дії зводить до засипання найбільших ям щебенем. Але це не покращує ситуацію. Скоріше навпаки. Під вагою щебінь кришить уцілілий асфальт, перемішується з ним. Транспорт колесами розносить цю суміш у різних напрямках. Захоплені виступами шин, отримавши обертовий момент, окремі камінці загрожують перетворитися у зброю не гірше шрапнелі чи картечі. Разять скло зустрічних машин, становлять небезпеку для перехожих.
На адресу дорожників висловів не добирають.
У квітні цього року в Надвірні почали підготовчі роботи до ремонту покриття головних вулиць. Задіяли спеціальну техніку, яка дає змогу акуратно вибрати асфальт на попередньо вибракуваних ділянках. Загалом "фрезою" нарізали так званих "карт" на загальну площу 14-15 тисяч квадратних метрів. Упоравшись упродовж кількох днів, комбайн перебазували на інший об'єкт.
За логікою слід було очікувати, що на підготовлене місце мали б відразу вкладати свіжий асфальт. Та цього не відбулося. Вулиці І.Мазепи, В.Чорновола, Соборна, М.Грушевського дотепер у критичному стані.
Влітку депутати Надвірнянської міської ради закликали громаду на знак протесту перекривати дороги. В райдержадміністрації терміново зібрали нараду. На ній тодішній директор ДП "Івано-Франківський облавтодор" Володимир Рачкевич запевнив, що найближчим часом таки почнуть асфальтувати. Застеливши близько 500 квадратних метрів вулиці І.Мазепи, роботи припинили.
Терпець надвірнянців урвався. Активісти завадили вивезти дві одиниці дорожньої техніки. Донині асфальтоукладальна машина і каток знаходяться на території міської ради.
Під час наради в райдержадміністрації Володимир Рачкевич обмовився, що в очолюваного ним підприємства нема 3,5 мільйона на ремонт доріг у Надвірні. Коли поділити це на площу зрізаного асфальту, виходить 200-220 гривень за квадратний метр. Виникає запитання: для чого було руйнувати полотно, знаючи наперед, що ресурси на його відновлення не передбачили?
Дорожники неохоче коментують ситуацію. Та все ж вдалося дещо дізнатися. Славнозвісна "фреза" працювала нібито за вказівкою керівництва Служби автомобільних доріг України. Таку техніку, яка була у використанні, за кордоном можна придбати за ціною від 40 до 100 тисяч євро чи отримати в лізинг.
Справа за одним - максимально завантажити механізми. Саме Івано-Франківська область стала полігоном для їх обкатування й подальшого "відмивання". Розцінка за квадратний метр зрізаного асфальту 12-20 гривень. Тож робота лише в Надвірні могла окупити значну частину затрат на придбання "фрези".
Ревізії діяльності структур "Укравтодору" регулярно виявляють завищені ціни на бітум, сипучі наповнювачі та паливно-мастильні матеріали. В той же час доводиться чути про заборгованість із заробітної плати. Не можуть розрахуватися за енергоносії. Це нагадує напрацьовану схему з доведення підприємств до банкрутства.
У травні колегія облдержадміністрації визнала роботу дорожників краю незадовільною. Пообіцяли до 1 липня виправити ситуацію. Уже кінець вересня, а суттєвих зрушень не видно.
Недавно Службу автодоріг в області очолив Володимир Рачкевич. Така кадрова ротація не покращить стан шляхів. Майбутня зима буде суворим випробуванням для тих відрізків, котрі ще збереглися.
Тим часом дамокловим мечем над органами місцевого самоврядування нависла звістка, що всі дороги в межах населених пунктів незабаром передаватимуть у комунальну власність територіальних громад. Навряд чи знайдеться рада, яка погодиться прийняти об'єкт у поганому стані. Хоча може бути вольове рішення зверху, ним громади поставлять перед фактом.
Критична ситуація дає підстави думати про наперед сплановану диверсію зі сторони служби, в обов'язки якої входить підтримання доріг у належному стані.
Впадає в очі й те, що на журналістські запити ці структури відповідають неохоче або взагалі ігнорують їх, порушуючи закон "Про доступ до службової інформації".

Михайло Андрійович
Газета "Прикарпатська правда"
"Каток наприв'язі"

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Автомагазин 08

Останні коментарі

Фіртка