Українська правда

Cherchez la femme, або новий "Закон про місцеві вибори"

14 липня 2015 року Верховна Рада прийняла в цілому «Закон про місцеві вибори» №2831-3 від 28.05.2015.  До другого читання було внесено цілий ряд поправок, які дещо покращили прийнятий за основу проект.  Спробую коротко описати важливі, на мою думку, норми нового закону.

Найперше, слід зазначити, що місцеві ради обиратимуться на 2 роки, що передбачено проектом змін до конституції, які ймовірно будуть прийняті.

Вибори старост, сільських, селищних та міських голів, депутатів сільських та селищних рад будуть відбуватися за мажоритарною системою.

Вибори депутатів міських, районних та обласних рад за мажоритарною системою з преференціями і закритою частиною виборчого списку.

Перший номер партійного списку проходить до ради поза "конкурсом", при умові, що партія подолала прохідний бар’єр. Крім того його прізвище фігурує у всіх бюлетенях відповідного багатомандатного округу.

У виборах не беруть участь блоки партій, натомість дозволена участь всіх партій, які зареєстровані до дня оголошення виборів(16 серпня 2015 року).
 
Вибори міського голови у містах з кількістю виборців більше 90 тис. відбуваються в 2 тури.

Враховуються зміни адміністративно-територіального устрою на  основі Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад". В  об’єднаних громадах вибори будуть проводитися на базі новоствореної громади(будуть обиратися старости, не буде депутатів сільських та селищних рад, але будуть обиратися депутати ради об’єднаної громади і її голова).

Депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку. (Стаття 9. п. 2).
 
Самовисування дозволено для сільських, селищних, міських голів, депутатів сільських та селищних рад.

Кандидати можуть одночасно балотуватися у ради різного рівня, але не можуть балотуватися до рад одного рівня чи у різних одномандатних округах.  (Стаття 35).

Грошова застава вноситься місцевою організацією партії. (Стаття 44).

Прохідний бар’єр для партій 5%.

У виборчому списку партії має бути не менше 30% представників однієї статі.

Механізм відкликання депутатів буде реалізовано через внесення змін до закону про статус депутатів місцевих рад.
 
Велике занепокоєння викликає процедура формування виборчих округів.  Є можливість маніпуляцій шляхом поділу одного населеного пункту(наприклад села) між різними округами. Не заборонене і створення «анклавів». ( Стаття 17).
 
Для політичних партій відпала необхідність висувати кандидатів у всіх виборчих округах.
 
У виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер, повна назва відповідної місцевої організації партії, а також в дужках прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) першого кандидата (перших двох чи трьох кандидатів) в списку кандидатів, висунутого місцевою організацією партії (блоком) у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидата у депутати закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом з відомостями про рік народження, освіту, партійність, основне місце роботи (заняття), місце проживання. Між порядковим номером та назвою цієї місцевої організації партії разом з інформацією про кандидата у депутати розміщується порожній квадрат.

Якщо місцева організація партії не закріпила (закріпив) за відповідним територіальним виборчим округом кандидата у депутати або якщо реєстрацію кандидата у депутати від місцевої організації партії у відповідному територіальному виборчому окрузі скасовано відповідно до цього Закону у виборчому бюлетені зазначається лише порядковий номер, повна назва відповідної місцевої організації партії, а також інформація щодо першого кандидата (перших двох чи трьох кандидатів) у списку. (Стаття 74).

Порядок використання політичної реклами буде встановлено окремим законом.
 
Приклад.
 
Якщо з мажоритарними виборами все зрозуміло, то вибори до міської, районної чи обласної ради будуть відбуватися за наступним принципом:
 
Виборець отримає бюлетень у якому будуть зазначені політичні партії, їх лідер у даному багатомандатному окрузі, та кандидат зі списку закріплений за округом у якому проживає виборець.
Виборець може поставити тільки одну відмітку, проголосувати тільки за одну партію.
Після встановлення результатів виборів, партії, які отримають більше 5-ти відсотків голосів виборців, отримають право на певну кількість мандатів. Перший мандат отримає лідер партії у багатомандатному окрузі, наступні у порядку зменшення отримають кандидати закріплені за тими округами, де політична сила отримала найбільшу(у відсотковому відношенні) підтримку.
 
Цифри:
 
Вибори мають бути призначені до 16 серпня 2015 року.
Виборча кампанія розпочинається 5 вересня 2015 року.
Виборчі округи мають бути створені до 18 вересня 2015 року.(для районних рад)
Виборчі округи мають бути створені до 20 вересня 2015 року.(для обласних рад)
Висування кандидатів після 21 вересня 2015.
 
Кількісний склад місцевих рад (стаття 16 п.3.).
1) до 1 тисячі виборців - 16 депутатів;
2) від 1 тисячі до 3 тисяч виборців - 20 депутатів;
3) від 3 тисяч до 5 тисяч виборців - 30 депутатів;
4) від 5 тисяч до 20 тисяч виборців - 36 депутатів;
5) від 20 тисяч до 50 тисяч виборців - 46 депутатів;
6) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 50 депутатів;
7) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців - 60 депутатів;
8) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців - 76 депутатів;
9) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців - 90 депутатів;
10) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 110 депутатів;
11) понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.

Андрій Карманський
громадський діяч, член ВО "Батькіщина",
депутат Надвірнянської районної ради 

СТИК

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Автомагазин 08

Останні коментарі

Фіртка

Червень 2020
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5