Міський голова в центрі міста власноручно розрівнював асфальт (фото) Жорстока бійка зі зброєю в центрі Ланчина (відео+фото) В Надвірній можуть змінити рух в центрі міста (фото) На Надвірнянщини арештовують майно злісних неплатників аліментів На водозаборі ПАТ На Смерть у сауні: в Надвірній загинуло подружжя підприємців ДТП у Надвірній: головний лікар Надвірнянської лікарні в‘їхав в Впіймали невловимого злодія, який півроку обкрадав надвірнянців ДТП: на трасі Івано-Франківськ-Надвірна зіткнулися Пара з Надвірнянщини стала переможцем шоу Дерев‘янко має більше десятка мільйонів доларів, багато євро, гривень і нерухомості Розбій в Надвірній вчинили четверо осіб у масках з револьвером і кийками СБУ викрила на хабарництві заступника керівника Надвірнянської прокуратури (фото) НАДВІРНА З ВИСОТИ ПТАШИНОГО ПОЛЬОТУ - 1500 МЕТРІВ (ФОТО + ВІДЕО) Сім‘я Олександра Кеніза, незважаючи на кризу та війну, подорожує світом Куди поділися мільйони народного депутата України Юрія Дерев‘янко? Оля Фреймут завітала на Надвірнянщину перевірити шкільну їдальню (фото+відео) Герої весілля в

Українська правда

Могутня хвиля "Просвіти"

Минулого тижня в читальному залі центральної районної бібліотеки відбулось літературно-мистецьке свято «Могутня хвиля «Просвіти» з нагоди 150-річчя заснування Всеукраїнського товариства «Просвіти» ім. Т.Шевченка та 110-ї річниці створення «Просвіти» на Надвірнянщині. На свято завітали члени Надвірняського товариства «Просвіта», учні 10 класу Надвірняської ЗОШ №1, краєзнавці та бібліотекарі.
8 грудня минає 150 років від дня заснування українського громадсько-культурного товариства «Просвіти», яке будило національну свідомість, поширювало світло знань серед українського народу. Першим головою «Просвіти» у Львові був письменник, педагог, композитор Анатоль Вахнянин. В Надвірній філію «Просвіти» офіційно було створено 29 вересня 1908 року. Головою філії обрали лікаря Тадея Гриневича, заступником – адвоката Миколу Лагодинського. На той час було створено 32 читальні, працювали драмгуртки, хори, а також товариства «Січ», «Сільський господар». При «Просвіті» діяли каси позичкові, були утворені курси для неграмотних, створювались кооперативи, товариства «Луг», «Сокіл», «Пласт» , «Союз Українок». Серед видатних просвітян Надвірнянщини: Антін Онищук, Корнелій Мандичевський, Олексій Гаврилюк, Микола Николайчук, Валер»ян Банах, Дмитро Цибівський, Василь Свищ, Микола та Емілія Гринішаки та ін.
Про історію заснування і діяльність читалень «Просвіти» у селах та про відомих діячів Надвірнянської філії «Просвіти» розповіла завідувач відділу краєзнавчої літератури Раїса Грушецька. Вона також ознайомила присутніх з літературою про розвиток та сьогодення Товариства «Просвіти».
Голова районного об»єднання товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка Богдан Березицький розповів про відродження «Просвіти» наприкінці 80-х років та роботу «Просвіти» на сучасному етапі.
Про діяльність читальні товариства «Просвіти» у с.Фитьків розповів краєзнавець, просвітянин Іван Пилип»юк. Історик, краєзнавець Михайло Семкіяш розкрив маловідомі сторінки з життя видатних просвітян. Член «Просвіти», краєзнавець Ігор Андруняк зупинився на подіях сьогодення, розповів про створення та діяльність товариств «Січ», «Луг», «Сокіл», «Пласт». Він звернувся до молоді з побажанням брати активну участь в громадсько-культурному житті Надвірнянщини, бути патріотами своєї країни.
Музичну нотку внесли в загальну атмосферу свята бандуристи: викладач музичної школи по класу бандура Оксана Гасько та учениця Дарія Венгринюк. Учасники свята переглянули відео-слайди про історію створення та діяльність «Просвіти» та ознайомились з книжковою виставкою до 150 –річчя «Просвіти». Свято закінчилось дружнім, приємним спілкуванням за горнятком чаю.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Керамбуд

Останні коментарі

Фіртка

травень 2019
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2